Aktuality
NOVÝ PŘEDSEDA PETR MLSNA: NAVRÁTÍM ÚŘADU DŮVĚRYHODNOST
(07. 12. 2020)Více »
Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna dnes na tiskové konferenci v Brně představil svou koncepci a plány na fungování ÚOHS pod jeho vedením. Vůbec poprvé v historii byl nový předseda vládou navržen na základě výsledků výběrového řízení, své funkce se ujal po jmenování prezidentem republiky 2. prosince 2020.
Hlavním a bezprostředním cílem Petra Mlsny je navrátit Úřadu kredibilitu a obnovit důvěru veřejnosti v objektivitu a nezávislost jeho rozhodování. „Dosáhnout toho chci v prvé řadě obnovením vnější komunikace Úřadu s médii, s odbornou veřejností, s protikorupčními organizacemi, aby se Úřad stal skutečně otevřenou institucí a vnější komunikace napomáhala tomu, aby byla vysvětlována rozhodnutí, jež Úřad vydává, a také plány, které Úřad bude do budoucna mít. Nejméně jednou měsíčně budeme také pořádat tiskové konference,“ vylíčil Petr Mlsna své plány a přislíbil, že Úřad ještě dnes vydá tři tiskové zprávy k důležitým rozhodnutím vydaným v průběhu letošního roku, která nebyla v předchozím období prezentována (odkazy na tyto tiskové zprávy naleznete v závěru této tiskové zprávy).
Narušenou autoritu Úřadu by měla dále napravit zásadní rekonstrukce rozkladových komisí, které předsedovi Úřadu doporučují, jak by měl rozhodnout o rozkladech podávaných proti prvostupňovým rozhodnutím. Petr Mlsna hodlá oslovit právnické a ekonomické fakulty univerzit, orgány státní správy, profesní komory či nevládní organizace, aby navrhly kandidáty na členy rozkladových komisí, kteří budou splňovat stanovená profesní kritéria a praxi. Způsob výběru kandidátů tak bude výrazně transparentnější a nebude záviset výhradně na předsedovi ÚOHS.
Nový předseda již začal intenzivně komunikovat o návrhu na reformu ÚOHS, resp. zřízení samostatného Úřadu pro veřejné zadávání, když se setkal s nevládními organizacemi a včera proběhlo jednání pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny PČR. Petr Mlsna vyzdvihl konstruktivní charakter těchto jednání, avšak sdělil rovněž několik výhrad k uvedenému návrhu. „Prozatímním závěrem je, že je nutno dopracovat ekonomickou analýzu. Je nutno vyhodnotit, kolik by vlastně stálo založení nového úřadu a zda by se jednalo o výhodnější řešení než stávající model, nebo zda je vhodnější stávající model zachovat a přijmout některá parciální řešení,“ upřesnil předseda Mlsna. Mezi zmíněné úpravy dosavadního systému by mohlo patřit například zavedení apelačního systému, kdy by předseda Úřadu vždy ve věci rozhodl finálně a správní řízení by se pak již nevracelo zpět k nižší instanci.
V oblasti hospodářské soutěže se nový předseda chce soustředit na detekci kartelových dohod mezi uchazeči o veřejné zakázky. Hodlá rovněž navázat úzkou spolupráci se soutěžními úřady v sousedních státech a inspirovat se například postupy německého Bundeskartellamtu.
V závěru tiskové konference Petr Mlsna vyzdvihl činnost v oblasti veřejné podpory, kde Úřad spolupracuje na notifikacích podpůrných programů, jejichž prostřednictvím se dostávají dotace a jiné formy pomoci k českým podnikům postiženým dopady koronavirové pandemie.
Tiskové oddělení ÚOHS
20/114
Zásadní změna zákona o zadávání veřejných zakázek nabyde účinnosti již 1. 1. 2021
(03. 12. 2020)Více »
Poslanecká sněmovna dne 1.12.2020 schválila zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o odpadech a zákona o výrobcích s ukončenou životností (sněmovní tisk 678).
V části desáté tohoto zákona (viz níže) je pak obsažena zásadní změna zákona č. 134/2016 sb., o zadávání veřejných zakázek. Jedná se o zásah do § 6 – Zásady zadávání veřejných zakázek – změna se tak dotkne všech veřejných zadavatelů a všech veřejných zakázek bez ohledu na jejich předpokládanou hodnotu. Poslaneckou sněmovnou schválený zákon neobsahuje přechodná ustanovení, předmětná změna tak nabyde účinnosti již od 1.1.2020.
Změna zákona o zadávání veřejných zakázek byla navržena pozměňovacím návrhem, který byl posléze schválen Poslaneckou sněmovnou.
Ministerstvo pro místní rozvoj vydá k nové úpravě stanovisko a také bude změnu řešit v rámci metodické a školící činnosti.
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Více ZDE.
ÚOHS bude znovu posuzovat tendr na informační systém MPSV, rozhodl ještě Rafaj
(03. 12. 2020)Více »
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.
Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva se společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.
Pod aktuálním rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až ve čtvrtek po nabytí právní moci.
Soutěž ministerstvo vyhlásilo v roce 2017. Nabídky bylo možné podávat do dubna 2018. Předpokládaná cena činila 270 milionů bez DPH. Přihlásili se dva uchazeči – OK System a DXC Technology, kterou ministerstvo původně vybralo jako vítěze tendru.
Po stížnosti neúspěšného uchazeče OK Systemu, který nabízel cenu 824 milionů, antimonopolní úřad nařídil přezkoumání. Po něm ministerstvo vítěznou firmu DXC kvůli nízké ceně vyřadilo. DXC Technology se pak obrátila na ÚOHS.
Ten v rozhodnutí z letošního ledna zakázal ministerstvu uzavřít s smlouvu s novým vítězem tendru OK System. Důvodem bylo to, že své rozhodnutí ministerstvo transparentně nevysvětlilo.
MPSV proti rozhodnutí podalo rozklad, na jehož základě Rafaj rozhodnutí první instance zrušil.
„Zadavatel v odůvodnění rozhodnutí o vyloučení vysvětlil, z jakých důvodů navrhovatel nevyvrátil jeho pochybnosti o realizovatelnosti služeb rozvoje za nabídnutou mimořádně nízkou nabídkovou cenu. Závěr zadavatele učiněný v rozhodnutí o vyloučení, je dle mého názoru dostatečně čitelný a jeví se navenek jako férový a řádný,” uvedl.
Upozornil však, že zákaz uzavřít smlouvu na informační systém pro výplatu sociálních dávek, dokud řízení u ÚOHS neskončí.
Zdroj: novinky.cz
NOVÝM PŘEDSEDOU ÚŘADU PRO OCHRANU HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽE BYL JMENOVÁN PETR MLSNA
(02. 12. 2020)Více »
Prezident České republiky Miloš Zeman jmenoval 1. prosince 2020 novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Mlsnu. Dosavadní předseda ÚOHS Petr Rafaj na svou funkci rezignoval.
„Přeji vám, abyste byl důsledným strážcem toho, co je důležité nejen v politice, kde je to samozřejmé, ale především v ekonomice, to jest soutěživé atmosféry, která zvyšuje výkonnost, i když někteří slabší v této atmosféře bohužel podlehnou,“ pronesl ve svém jmenovacím projevu prezident republiky.
Šestileté funkční období nového předsedy Úřadu započalo již dnes, 2. prosince 2020. Při svém příchodu do brněnského sídla ÚOHS Petr Mlsna prozradil, jaké budou jeho první kroky v nové funkci: „Během dnešního dne se chci seznámit s nejužším vedením úřadu, budu se bavit o budoucím fungování s místopředsedy a řediteli klíčových sekcí. Nejprve se však potkám s panem Ing. Rafajem, od něhož budu přebírat úřad a jeho agendu.“
JUDr. PhDr. Petr Mlsna, Ph.D., zastával od roku 2003 řadu funkcí na Úřadu vlády a v Legislativní radě vlády. Na přelomu let 2012 a 2013 byl ministrem bez portfeje a předsedou Legislativní rady vlády. Následně působil jako náměstek na ministerstvu spravedlnosti a ministerstvu školství mládeže a tělovýchovy. Od roku 2015 až do jmenování předsedou UOHS řídil z pozice náměstka sekci legislativy, státní správy a územní samosprávy na ministerstvu vnitra.
Tiskové oddělení ÚOHS
20/113
Další zpoždění pro tunel za 50 miliard. ÚOHS zakázal podepsat smlouvu na geologický průzkum
(25. 11. 2020)Více »
Správa železnic se musí znovu vypořádat s námitkami Sudopu Praha, soutěž běží od července.
Správě železnic se komplikují plány pokročit s přípravou nového tunelu mezi Prahou a Berounem. Zpoždění nabrala hned první větší zakázka na geologický průzkum v hodnotě 160 milionů korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil původní rozhodnutí Správy železnic, ve kterém odmítla námitky Sudopu Praha v samotné soutěži a musí je vypořádat znovu. Zakázal také podpis smlouvy s vítězem soutěže.
„Úřad v rozhodnutí zrušil rozhodnutí zadavatele Správa železnic o námitkách navrhovatele Sudop Praha. Podle rozhodnutí Úřadu zadavatel odmítl námitky navrhovatele nezákonně s tím, že nebyly podány ve lhůtě, přestože byly podány včas,“ řekl mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a je možno proti němu podat rozklad.
„Nejprve se seznámíme stanoviskem ÚOHS, které si podrobně zanalyzujeme a následně se rozhodneme o dalším postupu. V tuto chvíli je tedy předčasné sdělovat jakákoliv stanoviska k dalšímu postupu,“ řekl mluvčí Správy železnic Tomáš Polák.
Jde o první velkou soutěž na přípravu nového tunelu mezi Prahou a Berounem, Správa železnic v ní hledala firmu na geologický průzkum. Podle mluvčího Sudopu Jakuba Ptačinského návrh k antimonopolnímu úřadu poukazoval na nejasné zadání a vysvětlení zadávacích podmínek. „Kromě jiného jsme poukazovali na nevyváženost obchodních podmínek nebo rozpor zadávací dokumentace se zákonem o zadávání veřejných zakázek,“ uvedl Ptačinský.
Sudop se i přes námitky proti dokumentaci a podmínkám do soutěže přihlásil. Podle informací deníku Zdopravy.cz přišly do soutěže jen dvě nabídky: kromě Sudopu Praha ještě od sdružení vedené společností AFRY CZ. To bylo levnější.
Více ZDE.
Zdroj: zdopravy.cz
KORONAVIRUS DIGITALIZACI STAVEBNICTVÍ NEZASTAVIL. PŘÍPRAVY NA POUŽÍVÁNÍ METODY BIM VEŘEJNÝMI ZADAVATELI BĚŽÍ DÁL
(20. 11. 2020)Více »
Pilotních projektů je již více než dvacet. Ani ve stavebnictví nebude brzy možné uspět na trhu bez digitální transformace. Využívání metody BIM je jedním z kroků, jak se připravit na výzvy trhu v budoucnosti.
V Česku se již rozběhlo několik pilotních projektů veřejných zadavatelů využívajících metodu BIM při přípravě, realizaci a provozu staveb. Série workshopů pořádaných Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a odborem Koncepce BIM České agentury pro standardizaci se od září přesunula do virtuálního světa. Pokračuje ale dál. A roste i počet zapojených pilotních projektů.
Využívání metody BIM pro přípravu a realizaci staveb bude v Česku povinné pro všechny veřejné zakázky, jejichž celková hodnota přesáhne 150 milionů korun (tedy u takzvaných nadlimitních zakázek). Koncepce předpokládala start této povinnosti stanovit veřejným zadavatelům od roku 2022. Od července 2023 by ale v Česku mělo začít fungovat digitální stavební řízení, a tudíž se uvažuje o sladění obou termínů. I tak se ale termín blíží velmi rychle a jak veřejným zadavatelům, tak dalším subjektům z oboru se pomalu krátí čas na přípravu. Jak ale ukazují první pilotní projekty využívající metodu BIM, řada veřejných zadavatelů i soukromých firem je v přípravách již poměrně daleko. Ukázaly to první ze série workshopů, na kterých se sešli zástupci pilotních projektů z řad veřejných zadavatelů s představiteli Ministerstva průmyslu a obchodu ČR (MPO), a také s experty odboru Koncepce BIM při České agentuře pro standardizaci (ČAS). Právě ten je totiž pověřen podporou zavádění metody BIM do české stavební praxe se zaměřením na veřejné zadavatele.
Více ZDE.
Jaroslav Nechyba, ředitel odboru Koncepce BIM
Zdroj: Česká agentura pro standardizaci
Vláda schválila technickou novelu o zadávání veřejných zakázek
(19. 11. 2020)Více »
Novela zákona o zadávání veřejných zakázek, kterou dnes na svém jednání schválili zástupci vlády, vyjasňuje některá pravidla a snižuje administrativní zátěž. Změny navrhované v novele jsou nezbytné pro zefektivnění zadávání veřejných zakázek. Schválením novely se Česká republika přiblížila evropskému standardu v oblasti zadávání veřejných zakázek.
„Pokud bychom nepřišli s touto důležitou novelou, porušili bychom závazky, které máme vůči Evropské unii, což by se mohlo negativně odrazit na čerpání prostředků z evropských fondů. Zároveň jsme využili příležitosti a do novely jsme zapracovali vylepšení, která vyjasní dosud sporné otázky, a také odstraníme několik dílčích nedostatků. Za hlavní přínos považuji zjednodušení a snížení administrativy, která novelizace přináší,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Novelu zákona o zadávání veřejných zakázek předložilo Ministerstvo pro místní drozvoj na základě Plánu legislativních prací a také jako reakci na stanovisko Evropské komise o nedostatečné transpozici některých pravidel stanovených v zadávacích směrnicích. Zejména ve vztahu k problematice stanovení předpokládané hodnoty veřejných zakázek pravidelné povahy a v otázce přípustnosti ústního jednání v zadávacím řízení. Jedním z cílů MMR je také zpřesnění některých institutů a vyjasnění pravidel, snížení administrativní zátěže či možnost poskytnout dokumentaci o zadávacím řízení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zpřístupněním dokumentace v certifikovaném elektronickém nástroji, což také přispěje ke snížení administrativní náročnosti.
Více ZDE
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
PŘEDSEDA ÚOHS POTVRDIL: MINISTERSTVO CHYBOVALO, AVŠAK ZÁKAZ PLNĚNÍ SMLOUVY NA ARMÁDNÍ VRTULNÍKY NELZE ULOŽIT VZHLEDEM K BEZPEČNOSTNÍM ZÁJMŮM
(16. 11. 2020)Více »
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj svým rozhodnutím ze 13. listopadu 2020 zamítl rozklad italské společnosti Leonardo S. p. A. a potvrdil tak prvostupňové rozhodnutí, jímž Úřad nevyhověl návrhu této společnosti na uložení zákazu plnění smlouvy na dodávku víceúčelových vrtulníků, kterou uzavřelo Ministerstvo obrany České republiky s vládou Spojených států amerických.
Úřad v rámci prvostupňového řízení zjistil, že Ministerstvo obrany při uzavírání smlouvy postupovalo v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek, když smlouvu uzavřelo, aniž by respektovalo zákonný zákaz smlouvu uzavřít před rozhodnutím (a doručením rozhodnutí) o námitkách společnosti Leonardo. Zadavatel obdržel uvedené námitky 20. 11. 2019 a hned následující den uzavřel smlouvu, přičemž o námitkách rozhodl až 5. 12. 2019. Zákon v tomto případě předpokládá uložení zákazu plnění smlouvy, jestliže je podán příslušný návrh.
V uvedeném případě však bylo zjištěno, že uložení zákazu plnění smlouvy by znamenalo ohrožení existence širšího obranného nebo bezpečnostního programu, který má zásadní význam z hlediska bezpečnostních zájmů státu. Z tohoto důvodu tedy Úřad k uložení zákazu nepřistoupil a návrh zamítl.
Předseda ÚOHS se vyjadřoval zejména k námitkám navrhovatele vztahujícím se k tomu, jakým způsobem byl v daném případě vyložen pojem širší obranný a bezpečnostní program a zda by byla existence takového programu ohrožena neplněním smlouvy. Předseda konstatoval, že prvostupňový orgán posoudil věc správně, neboť pořízení vrtulníků UH-1Y a AH-1Z je součástí širšího obranného nebo bezpečnostního programu a ten má zásadní význam z hlediska bezpečnostních zájmů České republiky. Uložení zákazu plnění smlouvy by pak závažným způsobem existenci tohoto širšího programu ohrozilo.
Tiskové oddělení ÚOHS
20/0105 – R0180/2020
POTVRZENA POKUTA PRO LIBERECKÝ KRAJ ZA PORUŠENÍ ZÁKONA O VEŘEJNÝCH SLUŽBÁCH
(12. 11. 2020)Více »
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj potvrdil uložení pokuty ve výši sedmi milionů korun Libereckému kraji za porušení zákona o veřejných službách v přepravě cestujících. Liberecký kraj postupoval nezákonně, když uzavřel s dopravcem ČSAD Česká Lípa, a. s., „smlouvu o veřejných službách v přepravě cestujících ve veřejné linkové dopravě na dočasné zabezpečení stanoveného rozsahu dopravní obslužnosti Libereckého kraje pro oblast Západ č. OLP/5467/2019“ s počátkem plnění od 15. 12. 2019 přímým zadáním, přestože pro to nebyly splněny zákonné požadavky.
Liberecký kraj zdůvodňoval přímé zadání odkazem na vznik mimořádné situace spočívající v bezprostřední hrozbě přerušení poskytování veřejných služeb, přestože předchozí smlouva na provozování autobusové dopravy zanikla 14. 12. 2019 uplynutím času. Nelze označovat za mimořádnou takovou situaci, kdy zadavatel ví, kdy skončí smlouva uzavřená se stávajícím dopravcem, avšak nečiní žádné kroky k řádnému výběru nového dodavatele. Vzhledem k závažnosti přestupku, kdy Liberecký kraj zcela vyloučil soutěž o poskytování předmětných služeb, uložil Úřad pokutu ve výši cca 50 % maximální možné sazby.
Předseda ÚOHS zamítl námitky týkající se nesprávné aplikace zákona i nepřiměřené výše pokuty a potvrdil rozhodnutí prvního stupně. Rozhodnutí je pravomocné.
Úřad uložil tuto pokutu v květnu letošního roku nejprve příkazem a po podání odporu pak i prvostupňovým rozhodnutím ze dne 24. 8. 2020, proti němuž zadavatel podal 8. 9. 2020 rozklad. Dne 9. 11. 2020 předseda rozhodnutí prvního stupně potvrdil a rozklad zamítl. Odůvodnění rozhodnutí je zveřejněno na webu Úřadu ve sbírkách rozhodnutí: https://www.uohs.cz/cs/verejne-zakazky/sbirky-rozhodnuti/detail-16973.html.
Tiskové oddělení ÚOHS
20/103 – R0181/2020
Připomeňte si možnosti zadávání ve stavu nouze – „Doporučení k zadávání veřejných zakázek v době koronavirové nákazy“
(09. 11. 2020)Více »
Připomeňte si možnosti zadávání ve stavu nouze – „Doporučení k zadávání veřejných zakázek v době koronavirové nákazy“. Doporučení naleznete ZDE.
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydává informační list věnovaný aktuálnímu tématu, a to pravidlům veřejné podpory v období pandemie COVID-19
(09. 11. 2020)Více »
Správně nasměrovaná veřejná podpora pomáhá významně zmírnit důsledky omezení způsobených bojem proti globální pandemii COVID-19 a negativně dopadajících na nejrůznější oblasti hospodářského a společenského života. Veřejná podpora je v rámci Evropské unie pod kontrolou Evropské komise a díky jejímu aktivnímu přístupu byly v členských zemích schváleny stovky podpůrných programů.
V České republice vyjednával podmínky a schválení podpůrných programů Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Do uzávěrky této publikace bylo schváleno 18 kovidových podpůrných programů, o nichž informuje právě vydávaný informační list, stejně jako o pravidlech veřejné podpory v období pandemie COVID-19, o povinnostech poskytovatelů podpor dle dočasného rámce, nové vyhlášce o obsahu údajů zaznamenávaných do centrálního registru podporu malého rozsahu, o kontrole účelnosti (fitness check) a prodloužení platnosti vybraných předpisů v oblasti veřejné podpory, o rozšíření obecného nařízení o blokových výjimkách (GBER) o nové kategorie podpor, o revizi pokynů Evropské unie k regionální státní podpořed 2014–2020 s ohledem na období 2022–2027 či o změně sdělení Komise o navracení protiprávních a neslučitelných podpor. Závěr informačního listu je věnován rozhodovací praxi Evropské komise v oblasti veřejné podpory a statistickým přehledům z oblasti veřejné podpory.
ROZSUDEK NSS VE VĚCI NÁKUPU AKCIÍ LIBERECKÝM KRAJEM JE PRAVOMOCNÝ A PO VĚCNÉ STRÁNCE I DEFINITIVNÍ
(04. 11. 2020)Více »
Rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 29. října 2020 ve věci nákupu akcií autobusového přepravce Libereckým krajem je pravomocný. Rozsudky správních soudů nabývají právní moci doručením účastníkům řízení, k čemuž v daném případě již došlo. Vyjádření zástupců Libereckého kraje o tom, že se nejedná o pravomocný rozsudek, je tedy zavádějící.
Nejvyšší správní soud svým rozsudkem potvrdil, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže postupoval v dané věci v souladu se současným zněním zákona o zadávání veřejných zakázek, když rozhodl, že akcie měly být pořizovány postupem podle zákona. A to i přes skutečnost, že národní právní úprava se v tomto ohledu liší od unijní směrnice. Podle rozsudku nemáÚOHS ani soud, zjednodušeně řečeno, pravomoc opravovat potenciální pochybení v práci zákonodárce.
Zástupci zadavatele rovněž zpochybňují, že by se jednalo o definitivní rozsudek, když tvrdí, že se věc „pouze“ vrací zpět ke Krajskému soudu v Brně. O případu bude sice Krajský soud znovu rozhodovat, bude však vázán právním názorem NSS a o tom, že akcie je nutno soutěžit dle zákona o zadávání veřejných zakázek. Ten je dle názoru Úřadu jednoznačný a neposkytuje Krajskému soudu prostor pro jiné rozhodnutí ve věci.
Z tohoto důvodu je také třeba v nejbližší době zahájit přezkumné řízení o rozhodnutích Úřadu, která byla v mezidobí vydána na základě nyní zrušeného rozsudku KS Brno, neboť vedle sebe nemohou stát dvě pravomocná rozhodnutí o téže věci.
Tiskové oddělení ÚOHS
20/098
NSS POTVRDIL, ŽE ÚTOKY PROTI ÚOHS BYLY NEDŮVODNÉ: LIBERECKÝ KRAJ POSTUPOVAL PŘI NÁKUPU AKCIÍ NEZÁKONNĚ
(30. 10. 2020)Více »
Liberecký kraj v letech 2017/2018 pochybil při nákupu akcií autobusového přepravce – tak zní konečný rozsudek Nejvyššího správního soudu, který zcela podpořil rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v této věci.
„Kvůli zastavení této transakce nás zástupci Libereckého kraje ostře napadali, rozpoutali proti mně politickou kampaň a požadovali mé odvolání z funkce. Verdikt soudu nyní jednoznačně potvrdil, že jsme postupovali v souladu se zákonem a útoky ze strany Libereckého kraje byly tedy zcela nedůvodné a lživé. Očekávám od Libereckého kraje omluvu a doufám, že pan hejtman bude férový a za výroky vůči Úřadu a mé osobě vyvodí pro sebe stejné důsledky, jako požadoval po mně, tedy že odstoupí. Jsem rád, že se potvrdilo, že Úřad rozhoduje nestranně a podle zákona,“ řekl po rozsudku NSS předseda ÚOHS Petr Rafaj.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tehdy ve svém pravomocném rozhodnutí konstatoval, že, zjednodušeně řečeno, nákup akcií je veřejnou zakázkou, neboť akcie jsou podle občanského zákoníku věcí a v zákoně o zadávání veřejných zakázek není pro akcie stanovena výslovná výjimka. Liberecký kraj měl tedy povinnost při nákupu akcií postupovat podle zákona. Úřad doplnil, že zákon se sice v tomto ohledu odchyluje od unijních zadávacích směrnic, nicméně je třeba jej respektovat. Rozhodnutí Úřadu však v květnu letošního roku zrušil Krajský soud v Brně, když v podstatě řekl, že Úřad měl zákon vykládat eurokonformně a transpozici v české úpravě měl ignorovat.
Nejvyšší správní soud nyní rozsudek Krajského soudu zrušil a jednoznačně potvrdil správnost rozhodnutí ÚOHS. „Vzhledem k tomu, že jak závod, tak akcie jsou věcmi ve smyslu § 489 občanského zákoníku (o čemž není v nynější věci sporu) a zákon o zadávání veřejných zakázek neobsahuje ustanovení, které by nabytí a převod těchto věcí vyjímalo z jeho působnosti, nelze dospět k jinému závěru, než že se v nynější věci jednalo o veřejné zakázky na dodávky a žalobce je tedy byl povinen podle § 2 odst. 3 zákona o zadávání veřejných zakázek zadat v zadávacím řízení,“ uvedl doslova Nejvyšší správní soud.
Podle NSS sice není stávající úprava pro korporátní akvizice vhodná, nicméně není na soudu či na ÚOHS, ale na zákonodárci, aby tuto věc posoudil. Nynější právní úprava však jiný výklad neumožňuje, což potvrzuje i chystaná novelizace zákona o zadávání veřejných zakázek, jejímž cílem je výjimku pro akcie do zákona zavést.
Tiskové oddělení ÚOHS
20/097
POKUTA PRO TSK PRAHA ZA DISKRIMINAČNÍ ZADÁVACÍ PODMÍNKY – PODSTATNÁ JE DOJEZDOVÁ DOBA K OBALOVNĚ, NIKOLIV VZDÁLENOST
(29. 10. 2020)Více »
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil Technické správě komunikací hlavního města Prahy, a. s., pokutu ve výši 300 tisíc korun, mimo jiné za stanovení diskriminačních zadávacích podmínek veřejné zakázky „Parašutistů, Praha 6, č. akce 999051-II“. Rozhodnutí Úřadu je pravomocné.
Diskriminační charakter zadávacích podmínek veřejné zakázky spočívá podle rozhodnutí Úřadu ve stanovení požadavku na maximální vzdálenost obalovny asfaltových směsí 40 km od místa plnění veřejné zakázky. Při přepravě asfaltové směsi z obalovny na místo pokládky totiž není rozhodující vzdálenost obalovny od místa pokládky, ale především doba potřebná na přepravu. Asfaltové směsi nemohou být pokládány, jestliže při přepravě zchladnou na příliš nízkou teplotu. Podle závěrů z rozhodnutí ÚOHS tedy měl zadavatel požadavek stanovit prostřednictvím dojezdového času od obalovny na místo plnění, nikoli prostřednictvím pouhé vzdálenosti obalovny od místa plnění.
V případě uvedené zakázky se místo pokládky asfaltové směsi nacházelo na samém okraji Prahy, takže bylo zřejmé, že bude velký rozdíl v dojezdovém čase, pokud dodavatel bude v rámci dodržení požadovaného maximálního limitu vzdálenosti obalovny 40 km projíždět Prahou nebo pojede mimo Prahu po dálnici. Požadavek na maximální vzdálenost obalovny v tomto případě postrádá smysl, je diskriminační a mohl zamezit některým uchazečům podat nabídku.
Vzhledem ke skutečnosti, že zadavatel již v daném případě uzavřel smlouvu s vybraným dodavatelem, nemohl Úřad uložit nápravné opatření, a přistoupil tedy k uložení pokuty. Zadavatel nepodal proti rozhodnutí rozklad.
Tiskové oddělení ÚOHS
20/096 – S0072/2020
Předseda ÚOHS uvolnil Jihočechům ruce k uzavření velkých autobusových smluv
(26. 10. 2020)Více »
Jihočechům se po měsících čekání otevřela cesta k úspěšnému uzavření velkého autobusového tendru, v jehož rámci kraj zadá dopravní obslužnost v sedmi oblastech.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj potvrdil rozhodnutí svých podřízených z první instance a odmítl rozklad společnosti Autobusová Doprava Louny. Ta si stěžovala na zadávací podmínky, přičemž od července měl kraj kvůli jejímu podání zákaz podepsat smlouvy s vítězi. Zákaz měl formu předběžného opatření. Autobusová Doprava Louny byla zapsána do obchodního rejstříku v dubnu 2019 se základním kapitálem 1 Kč.
Více ZDE.
Zdroj: Zdopravy.cz
ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu 200.000 za tendr na SPZ
(26. 10. 2020)Více »
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200.000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad. Ten už ministerstvo připravuje, svůj postup při zakázce považuje resort nadále za správný, sdělilo ČTK.
Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. „Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun,“ uvedl Švanda.
Ministerstvo dopravy s rozhodnutí nesouhlasí a připravuje proti němu rozklad. „Svůj postup, včetně rozhodování o vylučování účastníků zadávacího řízení, jsme porovnávali s judikaturou předsedy ÚOHS, přičemž máme i nadále za to, že jsme postupovali správně,“ sdělilo ministerstvo ČTK.
Eltodo původně tendr vyhrálo s nejnižší cenou, po jeho vyloučení se vítězem stala druhá společnost v pořadí, Security Paper Mill (SPM) s polským partnerem Utal. Přišla s cenou 55,15 milionu ročně.
Smlouvu s ministerstvem vítězné sdružení podepsalo na konci července. SPM už tabulky pro registrační značky dodává od roku 2017, zajistilo si tak zakázku na dalších šest let. Ze soutěže byli vyloučeni i další čtyři účastníci, tři ze stejných důvodů jako Eltodo, jeden kvůli překročení maximální částky.
ÚOHS už do tendru jinak než uložením pokuty zasáhnout nemůže vzhledem k tomu, že smlouva s vítězem už byla podepsána. Pokud ministerstvo proti rozhodnutí úřadu podá rozklad, bude případ posuzovat předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci zůstane do konce listopadu.
Zdroj : ČTK
ÚOHS: Tendr na veřejnou dopravu na jihu Čech byl v pořádku
(23. 10. 2020)Více »
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl stížnost společnosti Autobusová Doprava Louny na tendr na zajištění autobusové dopravy na jihu Čech. Jihočeský kraj tak může podepsat smlouvu s vybraným dodavatelem, rozhodnutí je pravomocné. Úřad jej zveřejnil na svých internetových stránkách. Odcházející hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) už přenechá podpis smlouvy s dodavatelem novému vedení kraje.
"Je to každopádně příjemná zpráva," řekla Stráská na dotaz ČTK. Dodala, že podpis smlouvy už ale končící vedení kraje nechá nové krajské radě. "Je na ní, jak bude postupovat," poznamenala.
Tendr na zajištění veřejné linkové osobní dopravy na území kraje měl mít hodnotu přibližně 4,5 miliardy korun bez DPH. Autobusová Doprava Louny (ADL) napadla u antimonopolního úřadu zadávací podmínky tendru, podle ní je Jihočeský kraj jako zadavatel vymezil nepřiměřeně, diskriminačně a netransparentně. ÚOHS proto Jihočeskému kraji předběžným opatřením zakázal uzavřít smlouvu s vítězem tendru, dokud jeho podmínky neposoudí.
ÚOHS už v první instanci námitky ADL odmítl, firma proti jeho rozhodnutí podala rozklad. V něm předseda úřadu Petr Rafaj rozhodnutí první instance potvrdil, rozhodnutí je tak pravomocné. Zároveň pominul zákaz uzavřít s vybraným dodavatelem smlouvu.
Soutěž vyhlásil Jihočeský kraj loni v červnu, opravy v tendru byly zveřejňovány do letošního března. V květnu krajský úřad odmítl námitky ADL, která se následně obrátila na ÚOHS.
ÚOHS podmínky tendru posoudil, ale nedospěl k názoru, že by byly stanovené v rozporu se zákonem. To ve druhé instanci potvrdil i předseda Rafaj. "Po zvážení všech aspektů dané věci a po zjištění, že Úřad postupoval v souladu se zákonem a správním řádem, jsem dospěl k závěru, že nenastaly podmínky pro zrušení napadeného rozhodnutí," uvedl v rozhodnutí.
Proti tomuto rozhodnutí se může kterákoliv ze stran bránit žalobou u Krajského soudu v Brně. O možnost podepsat s vítězem tendru smlouvu ale ani v takovém případě Jihočeský kraj nepřijde.
OZNÁMENÍ O VYHLÁŠENÍ VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ NA POZICI PŘEDSEDY ÚŘADU PRO OCHRANU HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽE
(21. 10. 2020)Více »
Předseda vlády České republiky tímto v návaznosti na usnesení vlády č. 1072 ze dne 19. října 2020 a jednání vlády konané dne 22. října 2020 oznamuje rozhodnutí předsedy vlády o vyhlášení výběrového řízení na obsazení pracovního místa:
předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Více ZDE.
KRAJSKÝ SOUD ZAMÍTL ŽALOBU ZADAVATELE KRODOS BUS, ÚŘAD DISKRIMINACI PŘESVĚDČIVĚ PROKÁZAL
(12. 10. 2020)Více »
Krajský soud v Brně před několika dny zamítl žalobu zadavatele KRODOS BUS a. s. proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ve věci zadávacího řízení na dodávku meziměstských nízkopodlažních autobusů o délce cca 12 m.
Úřad v roce 2017 uložil zadavateli za porušení zákona pokutu ve výši 500 000 Kč, když podle jeho závěrů zadavatel v hodnocení nabídek nepřiměřeně zvýhodňoval uchazeče, kteří disponovali autorizovaným servisem v sídle zadavatele. Další diskriminace se KRODOS BUS dopustil takovým nastavením technické specifikace motoru poptávaných autobusů, které zvýhodňovalo vítězného dodavatele.
Správní soud nyní potvrdil správnost rozhodnutí ÚOHS. Soud zdůraznil, že zadavatel musí postupovat tak, „aby neznemožnil některým dodavatelům ucházet se o veřejnou zakázku nastavením ve vztahu ke konkrétní veřejné zakázce nepřiměřených dílčích hodnotících kritérií a nepřiměřené váhy těchto kritérií.“ V tomto případě šlo o vzdálenost autorizovaného servisu s váhou 45%, čímž zadavatel zvýhodnil dodavatele se sídlem v jeho areálu. Soud se také zcela ztotožnil se závěry Úřadu ohledně diskriminačně nastavených charakteristik motoru (Euro 5 – SCR; zdvihový objem max. 8 000 ccm; výkon min. 240 kW při 2 050 ot./min; kroutící moment 1 500 Nm a větší v rozsahu 1 120 – 1 550 ot./min.), které nemohl splnit nikdo jiný než vybraný dodavatel. Soud konstatoval, že Úřad nezákonný postup zadavatele přesvědčivě prokázal.
Tiskové oddělení ÚOHS
20/089
PŘEDSEDA ÚOHS PETR RAFAJ SE ROZHODL REZIGNOVAT
(07. 10. 2020)Více »
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj odstoupí k 1. prosinci 2020 ze své funkce. Písemnou rezignaci dnes předal do rukou prezidenta České republiky.
Předseda ÚOHS trvá na tom, že se nedopustil žádného jednání, jímž by ohrozil nestrannost a nezávislost rozhodování Úřadu nebo znevážil svou funkci. „Přesto jsme se já a moje rodina stali terčem vykonstruovaných a nepravdivých obvinění, která byla následně publikována v různých médiích. Považuji to za výsledek osobní msty některých zadavatelů, kteří nedokázali přijmout nezávislé rozhodnutí Úřadu,“ řekl předseda Rafaj k situaci, která předcházela jeho rozhodnutí rezignovat. „Nakonec jsem zvolil toto krajní řešení, abych nadále neposkytoval záminku pro útoky proti Úřadu a nedopustil tak další snižování jeho autority a zcela nespravedlivé znevažování práce desítek kvalitních odborníků na soutěžní právo, veřejné zakázky, veřejnou podporu i významnou tržní sílu,“ uvedl své důvody předseda ÚOHS.
Ing. Petr Rafaj působí ve funkci předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže od června roku 2009, v roce 2015 byl jmenován na druhé funkční období, které mělo skončit v červnu příštího roku.
MPO POSTUPOVALO V ZAKÁZCE NA PRÁVNÍ SLUŽBY PRO STÁT V SOULADU SE ZÁKONEM
(30. 09. 2020)Více »
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj zamítl rozklad advokátní kanceláře White & Case, s.r.o., proti prvostupňovému rozhodnutí Úřadu týkajícímu se veřejné zakázky Ministerstva průmyslu a obchodu na „právní služby pro stát ve věci uzavření smlouvy mezi státem a společností ČEZ, a.s. a vyjednávání s Evropskou komisí“. Potvrdil tak správnost postupu zadavatele.
Ke splnění kvalifikace v tomto zadávacím řízení bylo třeba předložit reference potvrzující mimo jiné zkušenost s právními službami v oblasti energetiky a zastupování klientů před Evropskou komisí. Vybraný dodavatel prokázal tuto kvalifikaci prostřednictvím poddodavatele (zahraniční advokátní kanceláře). White & Case napadl výběr dodavatele z důvodu pochybností o reálném zapojení zkušených zahraničních právníků do plnění zakázky.
Úřad ve svém prvostupňovém rozhodnutí z 23. 6. 2020 návrh dodavatele White & Case zamítl. Předseda Rafaj neshledal v závěrech prvostupňového rozhodnutí pochybení. Těžiště námitek rozkladu spočívalo v tom, že vybraného dodavatele bylo namístě ze zadávacího řízení vyloučit, neboť poddodavatel nebyl zavázán k dostatečné spolupráci na plnění zakázky, jak vyžaduje zákon. V řízení o rozkladu byla však poddodavatelská smlouva komplexně přezkoumána a bylo shledáno, že obsahuje všechny zákonné náležitosti.
Dle názoru White & Case měl být poddodavatel dle příslušné poddodavatelské smlouvy do plnění zakázky zapojen pouze poskytnutím „strategického poradenství vyšší úrovně“, s čímž měla korespondovat i nízká cena nabídnutá vybraným dodavatelem. To však údajně neodpovídalo požadavkům MPO, které požadovalo intenzivnější zapojení. K tomu předseda Úřadu konstatoval, že i plnění spočívající ve „strategickém poradenství vyšší úrovně“ ze strany zkušených zahraničních právníků zadávacím podmínkám odpovídá. Rizika plynoucí s případné nízké nabídkové ceny pak nese v plném rozsahu zadavatel a Úřad není oprávněn jeho úvahy v tomto směru přezkoumávat.
Tiskové oddělení ÚOHS
20/085 – R0138/2020
Opoziční strany možný nástup Mlsny na ÚOHS hodnotí kladně
(30. 09. 2020)Více »
Praha - Opoziční strany hodnotí náměstka ministra vnitra Petra Mlsnu jako vhodného kandidáta do čela Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vyplynulo to z odpovědí zástupců stran na tiskových konferencích před dnešním zasedáním Sněmovny. Politici především kritizují současného šéfa ÚOHS Petra Rafaje. K jeho odvolání prezidenta Miloše Zemana vyzvali premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Zeman se k jejich argumentům nevyjádřil, podle Lidových novin Hrad prosazuje na Rafajovo místo Mlsnu.
Předseda lidovců Marian Jurečka chce situaci v ÚOHS projednat jako mimořádný bod ve Sněmovně. "Jeho (Rafajova) pozice je dlouhé měsíce diskutovaná a neobhajitelná," řekl. Sněmovna by měla podle něj vyzvat Zemana, aby neotálel a Rafaje odvolal. Podle zákona odvolání ÚOHS přísluší prezidentovi na návrh vlády tehdy, pokud nevykonává funkci po dobu delší než šest měsíců, narušuje závažným způsobem důstojnost své funkce či nezávislost a nestrannost úřadu.
Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové bude dobře, pokud Rafaj úřad dál nepovede. "Je okolo něj nespočet pochybností a je zapleten do celé řady kauz," uvedl. Právě u ÚOHS je přitom důvěryhodnost klíčová, dodala. Rafaj v poslední době čelí kritice například kvůli tomu, jak úřad postupoval u tendru na nový mýtný systém. Loni v březnu kvůli tomu zasahovala na ÚOHS policie. Adamová chce prosadit, aby do budoucna úřad nevedl jeden člověk, ale kolegium.
Předseda STAN Vít Rakušan řekl, že Mlsna je zkušený úředník. "Prošel celou řadu nejrůznějších vlád na postu náměstka, je to člověk, který by to jistě zvládl," uvedl. Rafajův možný konec uvítal, protekce a netransparentnost na ÚOHS pod jeho vedením je podle Rakušana "do nebe volající".
Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka řekl, že Mlsna je velmi dobrý legislativec a náměstek. "Jako jméno hozené do placu by to bylo dobré," uvedl. Předseda KSČM Vojtěch Filip podotkl, že případným přechodem Mlsny na antimonopolní úřad přijde o výrazného úředníka ministerstvo vnitra a je třeba zaměřit se na výběr jeho nástupce tam.
Mlsna je náměstkem ministra vnitra pro řízení sekce legislativy, státní správy a územní samosprávy. Na starosti má například přípravu voleb. V minulosti působil jako předseda Legislativní rady vlády ČR, ministr bez portfeje či náměstek místopředsedkyně vlády Karolíny Peake (Věci veřejné, později LIDEM).
Zdroj: Ceskenoviny.cz
Nový vzhled a rozšíření funkcí Portálu o veřejných zakázkách
(25. 08. 2020)Více »
Ministerstvo pro místní rozvoj dne 21. srpna 2020 spustilo novou podobu Portálu o veřejných zakázkách, který slouží k informování návštěvníků o problematice zadávání veřejných zakázek. Inovovaný portál má, v souladu s projektem NIPEZ 2.0, ulehčit přístup dodavatelů k trhu veřejných zakázek a přispět k větší informovanosti o veřejných zakázkách.
Nový portál představuje jednotný vstup do „světa veřejných zakázek“ pro dodavatele při zachování různorodosti elektronických nástrojů u zadavatelů.
Zadavatelé najdou na novém portálu služby ve struktuře, na kterou jsou zvyklí. V jednotlivých sekcích tedy uživatelé získají vedle aktualit i kompletní informační přehled o legislativě upravující oblast veřejných zakázek, souvisejících metodikách a stanoviscích, elektronizaci veřejných zakázek, výročních zprávách a statistikách a společném nákupu. Pohodlně se lze přihlásit na školení nebo využít služeb info-fora.
Dodavatelé prostřednictvím vstupu do internetové aplikace Rozcestník zakázek – „ROZZA“ získají přehled o veřejných zakázkách na jednom místě. Zakázky zde uvedené lze vyhledávat podle řady kritérií, ze seznamu veřejných zakázek je možné otevřít detail veřejné zakázky, u každé veřejné zakázky jsou evidovány informace o zveřejněných dokumentech vztahujících se k této zakázce, podporován je princip open dat a je možné mj. i zobrazení souhrnných údajů o množství uložených dat (počet veřejných zadavatelů, počet veřejných zakázek).
Elektronický výpis ze Seznamu kvalifikovaných dodatelů je dostupný ZDARMA zde.
VZHLEDEM K BEZPEČNOSTNÍM ZÁJMŮM STÁTU ÚŘAD NEULOŽIL ZÁKAZ PLNĚNÍ SMLOUVY NA ARMÁDNÍ VRTULNÍKY
(25. 08. 2020)Více »
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže svým prvostupňovým rozhodnutím nevyhověl návrhu italské společnosti Leonardo S. p. A. na uložení zákazu plnění smlouvy na dodávku víceúčelových vrtulníků, kterou uzavřelo Ministerstvo obrany České republiky s vládou Spojených států amerických. Rozhodnutí není pravomocné a může být proti němu podán rozklad.
Úřad v rámci správního řízení zjistil, že Ministerstvo obrany při uzavírání smlouvy postupovalo v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek, když smlouvu uzavřelo, aniž by předtím vyřídilo námitky podané společností Leonardo. Zadavatel obdržel uvedené námitky 20. 11. 2019 a hned následující den uzavřel smlouvu, přičemž o námitkách rozhodl až 5. 12. 2019. Zákon v tomto případě předpokládá uložení zákazu plnění smlouvy, jestliže je podán příslušný návrh.
V uvedeném případě však bylo zjištěno, že uložení zákazu plnění smlouvy by znamenalo ohrožení existence širšího obranného nebo bezpečnostního programu, který má zásadní význam z hlediska bezpečnostních zájmů státu. Z tohoto důvodu tedy Úřad k uložení zákazu nepřistoupil a návrh zamítl. Zadavateli však může být vzhledem k závažnosti jednání a hodnotě zakázky uložena citelná pokuta.
Tiskové oddělení ÚOHS
20/077 – S0087/2020
VEŘEJNÁ KONZULTACE EK K PROBLEMATICE SUBVENCÍ ZE TŘETÍCH ZEMÍ A JEJICH DOPADŮ NA JEDNOTNÝ TRH
(25. 06. 2020)Více »
Evropská komise vydala v minulém týdnu tzv. Bílou knihu, v níž se zabývá rušivými účinky zahraničních subvencí na jednotném trhu Evropské unie. Komise současně zahájila k této problematice veřejnou konzultaci a žádá zúčastněné strany, aby se k možnostem uvedeným v Bílé knize vyjádřily. Konzultace bude probíhat do 23. září 2020.
Zásadní roli při zajišťování spravedlivých podmínek na jednotném trhu hrají v EU pravidla hospodářské soutěže, nástroje na ochranu obchodu a pravidla pro zadávání veřejných zakázek. Subvence poskytované členskými státy proto vždy podléhaly pravidlům EU pro státní podporu. Tomuto dohledu však unikají subvence, které společnostem působícím v EU poskytují vlády nečlenských států, což může mít negativní dopad na hospodářskou soutěž na jednotném trhu. Podle Komise se objevuje stále více případů, kdy se zdá, že zahraniční subvence zjevně napomohly k akvizici společností z EU, ovlivnily investiční rozhodnutí, tržní operace nebo cenovou politiku příjemců případně ovlivnily podávání nabídek ve veřejných zadávacích řízeních v neprospěch „nedotovaných“ společností.
Více ZDE.
Tiskové oddělení ÚOHS
20/057
NOVÝ METODICKÝ POKYN ASOCIACE TECHNICKÝCH BEZPEČNOSTNÍCH SLUŽEB GRÉMIUM ALARM PRO ZADÁVÁNÍ ZAKÁZEK NA DODÁVKU BEZPEČNOSTNÍCH TECHNOLOGIÍ
(25. 06. 2020)Více »
Nový Metodický pokyn Asociace technických bezpečnostních služeb Grémium Alarm pro zadávání zakázek na dodávku bezpečnostních technologií naleznete ZDE.
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
VLÁDA VZALA NA VĚDOMÍ VÝROČNÍ ZPRÁVU O STAVU VEŘEJNÝCH ZAKÁZEK V ČESKÉ REPUBLICE ZA ROK 2019
(23. 06. 2020)Více »
Vláda České republiky na svém jednání dne 15. června 2020 vzala na vědomí materiál „Výroční zpráva o stavu veřejných zakázek v České republice za rok 2019“.
Výroční zpráva je oficiální a komplexní dokument shrnující reálná fakta o veřejných zakázkách. Popisuje vývoj celkového trhu veřejných zakázek v roce 2019 a podává statistické informace o zakázkách evidovaných v Informačním systému o veřejných zakázkách prostřednictvím vybraného setu indikátorů (např. struktura zakázek dle limitu, druhu zadavatele, zadávacího řízení a průměrné počty nabídek atd.).
Výroční zpráva dále identifikuje klíčové změny soutěžního prostředí, především změny domácí i evropské legislativy, na základě podkladů od kontrolních a dozorových orgánů shrnuje zjištěná pochybení zadavatelů a v neposlední řadě informuje o stavu a dalším rozvoji jednotlivých modulů v rámci projektu NIPEZ.
V roce 2019 došlo ve srovnání s rokem 2018 k nárůstu celkového trhu veřejných zakázek o 33 mld. Kč na 666 mld. Kč, což bylo způsobeno zejména dobrou makroekonomickou situací v zemi i zvýšenou investiční aktivitou.
Výroční zprávu o stavu veřejných zakázek v České republice za rok 2019 včetně souvisejícího usnesení vlády naleznete ZDE.
ROZKLAD ZADAVATELŮ VE VĚCI VMO ŽABOVŘESKÁ BYL ZAMÍTNUT
(20. 05. 2020)Více »
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj zamítl na doporučení rozkladové komise rozklad zadavatelů Ředitelství silnic a dálnic ČR a Statutárního města Brna proti prvostupňovému rozhodnutí, jímž bylo zrušeno zadávací řízení „I/42 Brno, VMO Žabovřeská I – etapa II“. Zrušení uvedeného zadávacího řízení tedy nabylo právní moci.
Předseda ÚOHS ve svém rozhodnutí uvedl, že na základě judikatury Nejvyššího správního soudu je navrhovatel aktivně legitimován k podání návrhu na ÚOHS. Z této judikatury vyplývá, že přístup k přezkumnému řízení má být co nejširší a postačí, když existuje alespoň potenciální schopnost navrhovatele poskytnout zadavateli jím poptávané plnění. Navrhovatel pak disponoval potřebnými živnostenskými oprávněními pro realizaci předmětu veřejné zakázky a případné nedostatky v požadované kvalifikaci by mohl kompenzovat realizací veřejné zakázky ve sdružení nebo prostřednictvím subdodavatele.
Předseda Úřadu dále potvrdil, že zadavatelé stanovili zadávací podmínky veřejné zakázky v rozporu se zásadou přiměřenosti. Požadovali totiž předložení platného dokladu o oprávnění k podnikání v předmětu činnosti „montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení“, ačkoliv dodavatelé museli předložit rovněž oprávnění k podnikání v předmětu činnosti „provádění staveb, jejich změn a odstraňování“, které však samo o sobě možnost podnikat v oboru „montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení“ v souvislosti s realizací stavby umožňuje. Je totiž mnohem širší a opravňuje i k výkonu činnosti související s realizací staveb, které jsou předmětem živností řemeslných, případně živnosti volné. Uvedený výklad je navíc jediný logický, neboť realizace stavby zahrnuje velké množství dílčích řemeslných živností a požadavek, aby dodavatel disponoval i všemi živnostenskými oprávněními pro tyto dílčí živnosti by byl nepřiměřený. Takový výklad vyplývá i ze stanoviska Ministerstva průmyslu a obchodu, které si Úřad v tomto případě vyžádal. Fakticky pak zadavatel potvrdil, že „širší“ živnost konzumuje živnost dílčí, když po podání návrhu k ÚOHS uvedl, že by uznal doložená oprávnění dodavatelů k předmětu podnikání, která dle jejich obsahu budou shodná s požadovanými oprávněními. Do té doby však zadavatel vyžadoval všechna oprávnění současně.
Tiskové oddělení ÚOHS
20/050
VLÁDA VZALA NA VĚDOMÍ ZPRÁVU O PLNĚNÍ STRATEGIE ELEKTRONIZACE VZ ZA ROK 2019
(19. 05. 2020)Více »
Vláda České republiky na svém jednání dne 11. května 2020 vzala na vědomí materiál Zpráva o plnění Strategie elektronizace zadávání veřejných zakázek pro období let 2016 až 2020 za rok 2019. V bodě III. 2b) usnesení vlády České republiky ze dne 18. ledna 2016 č. 25 o Strategii elektronizace zadávání veřejných zakázek pro období let 2016 až 2020, k vyhodnocení efektivity fungování a k dalšímu postupu využívání elektronických tržišť veřejné správy a k povinnému používání Národního elektronického nástroje (NEN) vláda uložila ministryni pro místní rozvoj předkládat vládě vždy do 30. dubna každého kalendářního roku zprávu o plnění Strategie elektronizace za předchozí kalendářní rok.
Zpráva o plnění Strategie elektronizace za rok 2019 obsahuje shrnutí významných událostí v roce 2019 souvisejících se Strategií elektronizace, zprávu o činnosti řídící skupiny Strategie elektronizace, podrobný popis plnění jednotlivých opatření a shrnutí čtvrtého roku realizace opatření Strategie elektronizace.
Materiál nemá dopad na podnikatelské prostředí.
Zprávu o plnění Strategie elektronizace VZ za rok 2019 včetně souvisejícího usnesení vlády naleznete ZDE.
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
ÚŘAD ULOŽIL POKUTU 18 MILIONŮ KORUN ZA NEZÁKONNÉ PLNĚNÍ SMLUV NA NÁKUP AUTOBUSŮ V ÚSTECKÉM KRAJI
(05. 05. 2020)Více »
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže svým prvostupňovým rozhodnutím uložil pokutu ve výši 18 milionů korun Dopravní společnosti Ústeckého kraje, příspěvkové organizací, za přestupky, kterých se dopustila při uzavírání dvou rámcových dohod a navazujících pěti kupních smluv na linkové autobusy délky 10,5 m a 12 m s dodavateli ZLINER s. r. o. a Scania Czech Republic s. r. o. Rozhodnutí není pravomocné a je možno proti němu podat rozklad.
Více ZDE
Tiskové oddělení ÚOHS
20/39