PŘEDSEDA ÚOHS POTVRDIL: MINISTERSTVO CHYBOVALO, AVŠAK ZÁKAZ PLNĚNÍ SMLOUVY NA ARMÁDNÍ VRTULNÍKY NELZE ULOŽIT VZHLEDEM K BEZPEČNOSTNÍM ZÁJMŮM

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj svým rozhodnutím ze 13. listopadu 2020 zamítl rozklad italské společnosti Leonardo S. p. A. a potvrdil tak prvostupňové rozhodnutí, jímž Úřad nevyhověl návrhu této společnosti na uložení zákazu plnění smlouvy na dodávku víceúčelových vrtulníků, kterou uzavřelo Ministerstvo obrany České republiky s vládou Spojených států amerických.
Úřad v rámci prvostupňového řízení zjistil, že Ministerstvo obrany při uzavírání smlouvy postupovalo v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek, když smlouvu uzavřelo, aniž by respektovalo zákonný zákaz smlouvu uzavřít před rozhodnutím (a doručením rozhodnutí) o námitkách společnosti Leonardo. Zadavatel obdržel uvedené námitky 20. 11. 2019 a hned následující den uzavřel smlouvu, přičemž o námitkách rozhodl až 5. 12. 2019. Zákon v tomto případě předpokládá uložení zákazu plnění smlouvy, jestliže je podán příslušný návrh.

V uvedeném případě však bylo zjištěno, že uložení zákazu plnění smlouvy by znamenalo ohrožení existence širšího obranného nebo bezpečnostního programu, který má zásadní význam z hlediska bezpečnostních zájmů státu. Z tohoto důvodu tedy Úřad k uložení zákazu nepřistoupil a návrh zamítl.

Předseda ÚOHS se vyjadřoval zejména k námitkám navrhovatele vztahujícím se k tomu, jakým způsobem byl v daném případě vyložen pojem širší obranný a bezpečnostní program a zda by byla existence takového programu ohrožena neplněním smlouvy. Předseda konstatoval, že prvostupňový orgán posoudil věc správně, neboť pořízení vrtulníků UH-1Y a AH-1Z je součástí širšího obranného nebo bezpečnostního programu a ten má zásadní význam z hlediska bezpečnostních zájmů České republiky. Uložení zákazu plnění smlouvy by pak závažným způsobem existenci tohoto širšího programu ohrozilo.