Aktuality

Každoroční potvrzování platnosti údajů uvedených v SKD

(09. 01. 2025)
Více »

Informace o portálu EU Portál Access2Markets

(17. 12. 2024)
Více »

Digitalizace stavebního řízení – kroky zadavatele a přezkum ze strany ÚOHS

(14. 10. 2024)
Více »

Povodně 2024

(24. 09. 2024)
Více »

Sborník vybraných rozhodnutí ÚOHS o veřejných zakázkách ve zdravotnictví

(18. 09. 2024)
Více »

Spuštění pilotního provozu a vydání dokumentace k Registru veřejných zakázek

(17. 09. 2024)
Více »

Nový stavební zákon začal platit i pro běžné stavby.

(29. 07. 2024)

Od 1. července 2024 začal platit nový stavební zákon také pro běžné stavby. Dlouhodobě zrychlí a zjednoduší stavební řízení. Upouští od zbytečných technických požadavků, což zlevní především bytovou výstavbu. Stavební povolení získá stavebník na jednom místě online v portálu stavebníka. Společně s novým stavebním zákonem nabyly účinnosti také související prováděcí předpisy včetně moderní vyhlášky o požadavcích na výstavbu. Zákon počítá také s přechodným obdobím do konce června 2027. Do této doby bude možné použít dokumentaci, kterou stavebník rozpracoval před účinností nového stavebního zákona.

Namísto dvou přináší nový stavební zákon jediné řízení, ve kterém se stavba umístí i povolí. Z pohledu stavebníka jde také o jedno razítko. Stanovuje pevné lhůty pro vydání rozhodnutí – 30 dnů ode dne zahájení řízení v případě jednoduché stavby, 60 dnů ode dne zahájení řízení v ostatních případech. Pokud stavebník nedodá k žádosti závazná stanoviska, vyžádá si je stavební úřad u dotčených orgánů sám. Zákon také zabraňuje takzvanému ping-pongu, pokud se některý účastník odvolá, rozhoduje nadřízený stavební úřad, spis se už nikam nevrací. „Nový stavební zákon jako celek povede ke zrychlení povolovacích procesů a spolu s vyhláškou o požadavcích na výstavbu zlevní hlavně bytové projekty. Pro mě je také zásadní, že se pro něj podařilo získat samosprávy, profesní komory a hlavně hlasy zákonodárců všech politických stran ve Sněmovně. Stavebníci potřebují jistotu, že se zákon nebude s každou novou vládou zásadně měnit,“ prohlásil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Jednotné environmentální stanovisko nově nahrazuje stanoviska podle devíti různých zákonů. V novém stavebním zákoně také došlo k rozšíření okruhu staveb, které nepotřebují posouzení stavebního úřadu. Jedná se o některé stavby obnovitelných zdrojů energie, výměnu vedení a sítí nebo přípojky do 25 m a další. Díky digitalizaci stavebního řízení, zjednodušení dokumentace nebo přechodu komplexních staveb na Dopravní a energetický stavební úřad se na malých stavebních úřadech sníží objem úředních úkonů o 30 až 40 %. „V novém stavebním zákoně jsme zachovali rozhodování co nejblíže lidem, v samotných obcích. Na druhou stranu pro nás bylo důležité odlehčit menším stavebním úřadům, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem zaměstnanců. Usilujeme také o změny v tabulkových platech a digitalizace stavebního řízení nám konečně poskytne data, které potřebujeme pro nastavení výkonnostního financování úřadů,“ shrnul Bartoš.

Společně s novým stavebním zákonem jsou od prvního července účinné také související prováděcí předpisy. Kromě Sbírky jsou také dostupné na internetových stránkách MMR zde.

Vyhláška o požadavcích na výstavbu
Vyhláška požadavky výrazně zjednodušuje, od některých přežitých dokonce úplně upouští, například na oslunění nebo výšku rodinných rekreačních staveb. Snižuje nároky na parkovací místa nebo ruší nutnost oddělovat toalety předsíní. V závislosti na lokalitě mohou tyto změny snížit investiční náklady na byt. Vyhláška navíc přebírá a nahrazuje technické požadavky několika dosavadních předpisů, a tedy výrazně sjednocuje právní úpravu. Díky řadě výjimek si obce nově mohou ve svých regulačních plánech a územních plánech s prvky regulačního plánu upravit požadavky na vymezování pozemků nebo umisťování staveb podle svých potřeb.

Vyhláška o stanovení obecních stavebních úřadů
Stanovuje obce, ve kterých nacházejí stavební úřady a vymezuje jejich správní obvody. Platí, že rozhodování zůstává přímo v území, v rukách úředníků, kteří místní situaci znají nejlépe.  Vyjma šesti obcí, které požádaly samy o zrušení stavebního úřadu.

Vyhláška o dokumentaci staveb
Dokumentace pro povolení záměru je nově pouze jednostupňová – nevypracovává se zvlášť pro územní rozhodnutí a stavební povolení. Výrazně se omezuje její rozsah a podrobnost. Nově dokumentace pro povolení záměru odpovídá dnešní dokumentaci pro územní rozhodnutí rozšířené o posouzení statiky a požární bezpečnosti. Vyhláška také omezuje případy, kdy se některé údaje uváděly opakovaně v různých částech dokumentace. Aby se u komplexnějších staveb zabránilo nutnosti vypracovat více dokumentací podle různých právních předpisů, připravilo MMR takzvanou „přílohu pro dokumentaci povolení souboru staveb“. Celý proces je díky ní především pro projektanty jednodušší.

Vyhláška o provedení některých ustanovení stavebního zákona
Obsahuje formuláře žádostí, které se odesílají stavebním úřadům, nebo formulář návrhu na stanovení ochranného pásma. Podrobně také upravuje systém stavebně technické prevence a problematiku autorizovaných inspektorů. Vyhláška je úzce provázaná s digitalizací stavebního řízení a stanovuje také podobu souvisejících formulářů. Nový stavební zákon umožňuje podat žádost v listinné i elektronické podobě. Vyhláška zajišťuje strojovou čitelnost údajů. Portál stavebníka žadatele provede tak, aby vyplňoval jen ty části interaktivního formuláře, které se týkají jeho záměru.

(Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR - Nový stavební zákon začal platit i pro běžné stavby.)

Nové povinnosti zadavatelů nadlimitních veřejných zakázek obsahujících určité net zero technologie

(08. 07. 2024)
Více »

Evropské nařízení přináší nové povinnosti do zadávání VZ na bezemisní městské autobusy

(24. 06. 2024)
Více »

Metodické stanovisko k využití dokumentace podle dosavadních předpisů pro zadávání VZ na stavební práce po 1.7.2024

(24. 06. 2024)
Více »

Informace ke změně XSD schémat pro profily zadavatele dle přílohy č. 3 vyhlášky 345/2023 Sb.

(28. 05. 2024)
Více »

Průvodce základy veřejného zadávání

(14. 05. 2024)
Více »

LL.M. program – Veřejné zakázky

(07. 05. 2024)
Více »

Sborník vybraných rozhodnutí z oblasti veřejných zakázek z oboru telekomunikace a telematiky

(01. 03. 2024)
Více »

Upozornění k vyplňování zadavatele ve formulářích ve Věstníku veřejných zakázek.

(01. 03. 2024)
Více »

Nová verze Věstníku veřejných zakázek

(05. 02. 2024)
Více »

Odstávka VVZ a přístup do referenčního prostředí

(30. 01. 2024)
Více »

Upozornění pro dodavatele zapsané v Seznamu kvalifikovaných dodavatelů

(12. 01. 2024)
Více »

Odesílání formulářů z elektronických nástrojů od února 2024

(05. 01. 2024)
Více »

Legislativní změny k 1. lednu 2024

(03. 01. 2024)
Více »

Od 1. ledna 2024 bude pod ÚOHS spadat agenda přístupu k dopravní infrastruktuře

(28. 12. 2023)
Více »

Sborník rozhodnutí o veřejných zakázkách v oblasti IT

(21. 12. 2023)
Více »

Metodika Vendor lock-in: únik a předcházení

(19. 12. 2023)
Více »

Nová vyhláška upravující uveřejňování informací ve Věstníku veřejných zakázek a na profilu zadavatele

(11. 12. 2023)
Více »

Změna provozovatele číselníku NIPEZ

(05. 12. 2023)
Více »

Nadlimitní veřejné zakázky v letech 2024 a 2025

(22. 11. 2023)
Více »

Metodické doporučení k výkladu § 11 a § 12 ZZVZ (vertikální a horizontální spolupráce)

(27. 10. 2023)
Více »

Těšíme se na Vás!

(18. 10. 2023)
Více »

Úřad vydal další sborník rozhodnutí o veřejných zakázkách, tentokrát z oblasti stavebnictví

(03. 10. 2023)
Více »

NOVÝ TERMÍN nasazení eForms

(03. 10. 2023)
Více »